Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw i Szczyrbskie Jezioro

Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw i Szczyrbskie Jezioro

Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl– Mamooooo, już nie mogę, nie mam sił, nóżki mnie bolą. Weź mnie na ręce. Nie mam siiiiłyyyyy. Jestem malutki, weź mnie na rączki, plosę – płacze mały człowiek i kładzie się w akcie rozpaczy na środku szlaku.

Jakieś 2 minuty później, na szycie:

– Mamo, popatrz, jestem kangurem. Zobacz jak skaczę!

Tak, mój znajomy, który twierdzi, że dzieci mają inne mięśnie do chodzenia i inne do skakania, oraz inny żołądek do jedzenia obiadu a inny do słodyczy, najwyraźniej ma rację!

Tatry Słowackie z dzieckiem:
POPRADZKI STAW/ Popradské Pleso

Cóż, prawda jest taka, że Tedi do Popradzkiego Stawu nie doszedł sam. I choć droga jest asfaltowa i bez problemu przejedzie nią wózek, to czasami bywa pod górkę – zbyt „pod górkę” jak dla naszego 2-latka (4-letni Miętus jednak z łatwością dał radę) i miejscami Tata musiał dźwigać go na plecach.
Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl
Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.plTatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl

Ale ładna to droga a jeszcze piękniejsze jej zwieńczenie – Popradzkie Pleso, słowacki odpowiednik naszego Morskiego Oka. Gładka toń a dookoła piękne, surowe wysokie góry. Nawet schronisko jest, a w nim dobra kawa, zimne piwo i całkiem niezłe zupy.

I te widoki!
Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl

Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl

Choć, hmmm, nie do końca wiadomo na co patrzeć – na te góry i jezioro, czy też na małego człeka, który właśnie przeszedł metamorfozę i w kangura nam się zmienił. Bo wiedzcie, że Słowacy poszli po rozum do głowy. I postanowili sobie, że ich kraj, jak Skandynawia, będzie przyjazny dzieciom. W związku z tym we wszystkich najbardziej popularnych turystycznie miejscach znajdziecie jakieś atrakcje dla małych ludzi.
Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl
Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.plWrócić na dół można tą samą drogą. Jeśli się ma wózek. Bo jeśli nie, to zdecydowanie tego nie róbcie!

Tatry Słowackie z dzieckiem:
SZCZYRBSKIE JEZIORO/ Štrbské Pleso

Obok schroniska na górze odchodzi w bok czerwony szlak. Kamienista, ale bardzo łatwa i niezwykle urokliwa droga (z jednej strony wysokie Tatry, z drugiej – panorama na prawie całą Słowację 😊 ) zaprowadzi Was po godzinnym spacerku nad Szczyrbskie Jezioro.

Tam też jest pięknie. I znów knajpka nad wodą, góralska muzyka, dobre jedzenie.
Tatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie jezioro cudowneipozyteczne.pl

Tatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.plInformacje praktyczne: Droga samochodem z Bukowiny do „miejscowości” a w zasadzie do parkingu Popradzki Staw zajmuje koło godziny, z Zakopca pewnie troszkę dłużej. Parking jest dobrze oznakowany, ale kosztuje majątek (8 Euro poza sezonem).

My jednak gorąco namawiamy na to by obejrzeć oba jeziora. W tym celu warto pojechać szosą kawałeczek dalej, do miejscowości Szczyrbskie Pleso. Tam zaparkować i wsiąść w kolejkę, która co godzinę odjeżdża w kierunku Tatrzańskiej Łomnicy. Bilet kosztuje 1 Euro, jedzie się jedną stację (i znów te widoki!) czyli jakieś 5-7 minut i wysiada się w Popradzkie Pleso, skąd wiedzie szlak nad staw.
Tatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.pl Tatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.pl

A stamtąd czerwonym szlakiem tup tup schodzi się bezpośrednie do Szczyrbskiego Jeziora, stąd zaś do Waszego samochodu będziecie mieli jakieś 10 minut spacerkiem.
Tatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.plTatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.plTatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.pl

Tatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.pl

„Popradzki Staw i Szczyrbskie Jezioro” to kolejna część naszego mini-przewodnika Tatry Słowackie z dzieckiem.
Część pierwszą znajdziecie tu – Najpiękniejsze trasy widokowe z małym dzieckiem

A jeśli szukacie pomysłów na wycieczki z dzieckiem bliżej Zakopanego, lub zastanawiacie się gdzie dobrze zjeść w Zakopanem i nie zwariować gdy mały człowiek dostanie głupawki w knajpie to koniecznie zajrzyjcie tu:

Tatry z dzieckiem: Jednodniowe wycieczki po najpiękniejszych polskich dolinach

Tatry z dzieckiem – gdzie zjeść w Zakopanem

Tatry z dzieckiem – gdzie zjeść w Zakopanem: legendarne miejsca, które warto odwiedzić

7 thoughts on “Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw i Szczyrbskie Jezioro

  1. Piękne zdjęcia! Fantastycznie miejsca odwiedziliście, można się zachwycić. Podziwiam za odwagę, mnie zawsze jej brakuje, kiedy przychodzi mi do głowy jakiś daleki wyjazd z córką.

    W przyszłe wakacje będzie miała trzy lata z hakiem, więc tłumaczeń już nie będzie 🙂

    1. Mam prośbę o wyjaśnienie pewnej kwestii, próbuję zaplanować trasę do Popradzkiego Stawu i Szczyrbskiego Jeziora według opisu powyżej ale wydaje mi się, że pod drugim od góry zdjęciem chłopców studiujących mapę chyba powinno być napisane zamiast „A stamtąd czerwonym szlakiem tup tup schodzi się bezpośrednie do Popradzkiego Jeziora” (powinno być do Szczyrbskiego Jeziora ) ? bo w przeciwnym razie opis jest dla mnie niezrozumiały ….. będę wdzięczna za wyjaśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *