Mądry Zamek Granna. Łamigłówka dla przedszkolaka.

Mądry Zamek Granna. Łamigłówka dla przedszkolaka.

Naszą rodzinę od pokoleń spowijają tajemnice. Pilnie strzeżone drobne sekrety, wstydliwe niedopowiedzenia, omijane szerokim łukiem tematy tabu.

Taką skrytą przed Bachorami tajemnicę miała i Matka.

* * *

Cóż to za lato? Ciągle pada i pada. Bachory biegają po deszczu, taplają się w błocie, szukają grzybów nieustanie moknąc, ale w przekonaniu, że od letniego deszczu się rośnie. A gdy przemarzną już na amen – rysują, lepią i budują razem zamki przy ciepłej herbacie.

Najgorsze są jednak te ciche, leniwie snujące się godziny popołudniowe, gdy Tedi idzie na poobiednią drzemkę a Miętus nie wie co ze sobą zrobić. Zostaje sam na placu boju.

Matka wtacza wtedy najcięższą artylerię.

Mądry zamek. Granna

4 proste drewniane klocki, 3 wieże i mała książeczka z 48 zadaniami. Powinny pomóc, myśli Matka patrząc z czułością na swego nudzącego się jak mops pierworodnego syna.

Mądry Zamek Granna

Mądry Zamek Granna

Mietusowi zaświeciły się oczy. Gry logiczne to jest coś, co Miętusy lubią najbardziej.

Mały człowiek siedzi przy stole i samodzielnie rozwiązuje kolejne zadania. Od czasu do czasu do uszu czytającej Matki dobiegają tylko tryumfalne okrzyki. Rety, jakiego mądrego mam syna. Pęka sobie po cichu z dumy Matka łypiąc okiem zza książki.

Zadanie, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwe. Cztery drewniane klocki różnej długości. Na każdym klocku zaś kolorowy fragment zamku. Z jednej strony inny rysunek, z drugiej – inny. W każdym klocku się też otwory, w różnej liczbie, w różnych miejscach. Do tego trzy proste drewniane wieże. I książeczka z zadaniami, jak to w naszej ukochanej serii smart games z Granny bywa, ułożonymi od najłatwiejszego do najtrudniejszego (cztery stopnie trudności analogicznie jak w Trzech Małych Świnkach: Starter, Junior, Expert i Master). Mały człowiek ma za zdanie zbudować zamek, Mądry Zamek, dokładnie taki, jak pokazano na danej ilustracji. Wszystko musi się zgadzać. I kształt, i miejsce klocków, i liczba wieżyczek, i wzór pokazany na rysunku. I na dodatek zamek musi stać o własnych siłach 😊 a nie leżeć płasko na stole.

Mądry Zamek Granna Mądry Zamek Granna

Matka, z ciekawości, przetestowała na sobie wszystkie zadania. Bata nie ma, połowy z nich Miętus nie rozwiąże bez naszej pomocy, pomyślała. Dwa trudniejsze poziomy zadań, to niezłe wyzwania architektoniczne – zamki o murach nachylonych pod kątek 45 stopni, zwisające do góry nogami wieże lub wręcz zamki stojące na czubkach wież i w końcu zamki bez widocznych na rysunkach elementów graficznych. Część z nich trzeba składać manewrując klockami w powietrzu. No bata nie ma, nie zrobi tego. I dobrze, będzie głowił się i głowił, a ja będę miała chwilę dla siebie.

Miętus tymczasem rozwiązuje kolejne zadania a okrzyki triumfu nieustanie dobiegają znad stołu. A w Matce duma powoli przeradza się w niedowierzanie. I w podejrzenie. Miętus jest bardzo inteligentny jak na czterolatka. Fakt. Ale żeby aż tak?

– Mamusiu, choć, zobacz! Zrobiłem zadanie na poziomie Experta!

I za chwilę: Mamo, znowu zrobiłem Experta.

Mądry Zamek Granna Mądry Zamek Granna

Gdy po kilku minutach zaczął rozwiązywać poziom Mastera, Matka miała już pewność, że coś się święci. Zasłoniła się książką udając, że czyta, a tymczasem bacznie obserwowała małego człowieka. Miętus otworzył kolejne zadanie, przyglądał mu się przez chwilę i próbował rozwiązać. Bez skutku. Łypnął kontrolnie na Matkę okiem, po czym przekręcił stronę, spojrzał na rozwiązanie, zbudował odpowiednio zamek i przekręcił kartkę z powrotem na stronę z łamigłówką.

– Mamo, mamo, znowu zrobiłem Mastera – zawołał roześmiany.

– Hmmm, synku, sam na to wpadłeś?

– Taaaak – stwierdził z dumą w głosie i z miną niewiniątka.

Książeczka w Mądrym Zamku zawiera nie tylko zadania dla przedszkolaka, ale i rozwiązania. Tajemnica Matki została odkryta 😊

Mądry Zamek Granna

* * *

Taki był początkiem naszej przygody z Mądrym Zamkiem. W grę szybko wkręciła się cała rodzina. Matka, Ojciec, Baba Bena, ciotki i wujkowie przyjeżdżający na działkę pilnie asystują Mietusowi w rozwiązywaniu co trudniejszych zadań (a wierzcie mi, że o ile przedszkolak bez problemu poradzi sobie z dwoma pierwszymi poziomami trudności, to Expert i Master stanowią już dla niego niezłe wyzwanie). Miętus szybko zrozumiał, że największa przyjemność jest w główkowaniu. I gdy jakaś ciotka próbuje swoich sił z tą łamigłówką, pilnie strzeże by nie spojrzała za wcześnie na stronę z rozwiązaniem.

Mądry Zamek Granna

Mądry Zamek Granna Mądry Zamek Granna* * *

Mądry Zamek. Granna.

Łamigłówka logiczna dla przedszkolaków.

Wiek: naszym zdaniem 4+ (choć z prostszymi zadaniami i 3 latek powinien sobie poradzić)

Zalety:

+ świetna jakość wykonania – elementy nie dość, że są drewniane, to jeszcze cudownie aksamitnie wręcz wykończone

+ ciekawe, wciągające zadania

+ zróżnicowany poziom trudności

+ duża liczba łamigłówek (choć jest ich nieco mniej niż w Trzech Małych Świnkach, to wierzcie mi, dużo czasu dzieciakom upłynie zanim je rozwiążą, a ponieważ każda łamigłówka jest inna, to szybko zapomina się rozwiązanie i zabawa zaczyna się od nowa)

Wady:
– tradycyjnie już: zbyt duże pudełko

* * *

Mądry Zamek możecie kupić na przykład TU

 

Post powstał w ramach projektu Grajmy!

3 thoughts on “Mądry Zamek Granna. Łamigłówka dla przedszkolaka.

  1. Już nie raz się zastanawiałam czy kupić ten zamek, ale korci mnie jeszcze coś typu 3 świnki/ dinozaury/czerwony kapturek. który typ łamigłówki fajniejszy, ciekawszy dla dziecka?

    1. Czerwonego kapturka i dinozaurów nie znamy więc nie doradzę. I Trzy Świnki i Zamek sa podobnie wkręcające dla małego człowieka, ale Świnki wygrywają chyba tym, że są osadzone w ramach bajki i przedszkolaki bardzo przeżywają to, że mają je ocalić przed wilkiem 🙂 A na dodatek są prześliczne i przesłodkie 🙂 Tutaj można je obejrzeć: http://www.cudowneipozyteczne.pl/2016/08/logiczna-gra-dla-przedszkolakow-trzy.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *