Najciekawsze książki dla dzieci – przegląd nowości książkowych wrzesień 2019

Najciekawsze książki dla dzieci – przegląd nowości książkowych wrzesień 2019

Nadchodzą długie jesienne wieczory. Wieczory pachnące szarlotką z cynamonem, gorącą herbatą, sokiem malinowym i imbirem, I słodkim lenistwem. Fotel, ciepły koc, bliskość. Na te długie wieczory, na wiatr i słotę najlepsze są dobre książki. Matka przejrzałą nowości z 44 wydawnictw i wybrała najciekawsze książki dla dzieci. Same perełki. Spójrzcie tylko.

Najciekawsze książki dla dzieci – przegląd wydawniczych nowości

 

Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków

Już jest! To książka, na którą najbardziej chyba czekaliśmy w tym roku. Dwie poprzednie części autorstwa Ewy i Pawła Pawlaków wydane przez Naszą Księgarnię – „Mały atlas motyli” i „Mały atlas ptaków” – skradły serca małych czytelników.

W tym niezwykłym pamiętniku-zwierzowniku para znakomitych ilustratorów znów opowiada o mieszkańcach swojego ogrodu i jego najbliższych okolic. Tym razem poznajemy jeża, lisa, wiewiórkę, łasicę, zająca, dzika, nietoperza, mysz, żabę, ślimaka, borsuka, sarnę, kunę, ryjówkę… Nie, to ciągle jeszcze nie wszyscy bohaterowie tej zachwycającej książki! Poprzez obrazki z kolorowych szmatek, akwarele, zdjęcia, dziecięce rysunki, a nawet trójwymiarowe modele autorzy wyczarowują świat pełen poezji, humoru i czułości wobec innych istot. Zachęcają w ten sposób małego czytelnika, by i on – pisząc, fotografując, wycinając, rysując, a przede wszystkim patrząc – został najprawdziwszym zwierzoznawcą!

Najciekawsze książki dla dzieci - Mały atlas Zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków

Najciekawsze książki dla dzieci - Mały atlas Zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków

Najciekawsze książki dla dzieci - Mały atlas Zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków

Najciekawsze książki dla dzieci - Mały atlas Zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków

Najciekawsze książki dla dzieci - Mały atlas Zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków
Autor: Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Ilustrator: Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Format: 20 x 25 cm
Liczba stron: 40
Wiek: 3-5 lat (naszym zdaniem tą granicę można spokojnie rozszerzyć do 8-10 r.ż.)

Porównanie cen tutaj.

Przyjaźń

Znacie przepiękną książkę Astrid Desbordes pt „Miłość”? Wydawnictwo Entliczek wydało kolejną część tej autorki, tym razem jest to opowieść o wartości przyjaźni i pięknie różnorodności.

W klasie Archibalda pojawia się nowy – Sam. Problem w tym, że Sam jest jakiś inny. Trzyma się na uboczu, nie bawi się w berka, za to woli spoglądać w niebo. Archibald postanawia jednak dać mu szansę i dzięki Samowi zaczyna inaczej patrzeć na świat. W kształcie chmury dostrzega smoka, a wirujący bączek zamienia się w tornado. Tak, mimo różnic, zaczyna się przyjaźń między dwojgiem dzieci. Bo wspaniale jest mieć przyjaciela.

Najciekawsze książki dla dzieci - Przyjaźń, Astrid Desbordes Najciekawsze książki dla dzieci - Przyjaźń Astrid Desbordes Najciekawsze książki dla dzieci - Przyjaźń Astrid Desbordes Najciekawsze książki dla dzieci - Przyjaźń Astrid Desbordes

Autor: Astrid Desbordes
Ilustrator: Pauline Martin
Wydawnictwo: Entliczek
Format: 20 x 23,5 cm
Liczba stron: 40
Wiek: 3+ (ale naszym zdaniem już z 2 latkiem warto po tę książkę sięgać)

Porównanie cen tutaj.

Na zawsze przyjaciele

Choć żadna to nowość, to książki tej nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Emilia Dziubak i Przemysław Wechterowicz nie raz już udowodnili, że tworzą duet doskonały. Tak jest i tym razem. Gęste, magiczne ilustracje zabierają czytelnika do leśnego świata, w którym jesteśmy świadkami tworzenia się niezwykłej, niemożliwej na pozór, przyjaźni.

U podnóża starego dębu mieszka rodzina królików, a wysoko w koronie swoją dziuplę mają sowy. Choć żyją blisko siebie, jest im trudno się spotkać. Kiedy w słoneczny dzień Króliczek biega po łące, Sówka śpi w najlepsze, a kiedy ona rozprostowuje skrzydła do lotu w blasku księżyca, on właśnie smacznie zasypia. I tak mijają im dni i noce, a oni nic o sobie nie wiedzą. Aż do chwili, gdy oboje zapragną się poznać…

Pełna ciepła i magii opowieść o niezwykłej przyjaźni.

Najciekawsze książki dla dzieci - Na zawsze przyjacieleNajciekawsze książki dla dzieci - Na zawsze przyjaciele Najciekawsze książki dla dzieci - Na zawsze przyjaciele Najciekawsze książki dla dzieci - Na zawsze przyjacieleAutor: Przemysław Wechterowicz
Ilustrator: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Ezop
Format: 25 x 28 cm
Liczba stron: 32
Wiek: 3+ (ale naszym zdaniem już z 2 latkiem warto po tę książkę sięgać)

Porównanie cen tutaj

Tata już biegnie

Piękna książka dla najmłodszych o sile przywiązania, o miłości między ojcem i synem, o potrzebie bezpieczeństwa, o oswajaniu lęku przed przedszkolem, i przed samotnością. Całość okraszona wysmakowanymi ilustracjami w stylu lat 50-60, kojarzącymi się Matce nieodparcie z Profesorem Filutkiem. Must have każdego młodszego przedszkolaka.

Najciekawsze książki dla dzieci - Tata już biegnieNajciekawsze książki dla dzieci - Tata już biegnieNajciekawsze książki dla dzieci - Tata już biegnie

Autor: Brun-Cosme Nadine
Ilustrator: Gillerey Aurelie
Wydawnictwo Adamada
Format: 25 x 28 cm
Liczba stron: 32
Wiek: 3+

Porównanie cen tutaj

Siedem łóżek malutkiej Popielicy

To idealna książka dla dzieci bojących się spać samemu. Opowiada o malutkiej Popielicy, która każdej nocy, po cichutku zakrada się do domów swoich przyjaciół i zajmuje ich miejsca do spania. Początkowo Jeleń, Żółw, Mysz, a nawet Niedźwiedź nie rozumieją, co kieruje ich małą przyjaciółką. Dziecko podczas słuchania opowieści też początkowo nie wie, czemu Popielica tak usilnie pragnie spać w czyimś łóżeczku, a jej desperacja kieruje ją ostatecznie do skarpety złego Wilka. Dopiero gdy przyjaciele postanawiają porozmawiać ze swoją przyjaciółką, na jaw wychodzi, że mała Popielica po prostu rozpaczliwie obawia się spać sama.

Najciekawsze książki dla dzieci - Siedem łóżek malutkiej popielicyNajciekawsze książki dla dzieci - Siedem łóżek malutkiej popielicyNajciekawsze książki dla dzieci - Siedem łóżek malutkiej popielicyNajciekawsze książki dla dzieci - Siedem łóżek malutkiej popielicy

Autor: Susanna Isern
Ilustrator: Soma Marco
Wydawnictwo Tako
Format: 24 x 31 cm
Liczba stron: 36
Wiek: 3+

Porównanie cen tutaj

O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci

Delikatny temat, prawda? Jeśli nie wiecie jak go ugryźć, to ta książka może służyć pomocą.

Poznajcie Melę, która chce wiedzieć, skąd się wzięła na świecie. Mela zadaje mamie, tacie i dziadkom pytania często uważane przez dorosłych za kłopotliwe. Dziewczynka jest dociekliwa i oczekuje rzeczowych odpowiedzi. W miarę jak rośnie, chce wiedzieć coraz więcej. Dlatego ta książka może wam towarzyszyć podczas rozmów na temat płci i rozmnażania nawet przez kilka lat. To znakomita pomoc! Podaje rzetelne informacje w sposób zrozumiały dla kilkulatka i podpowiada, w jaki sposób taktownie przekazywać je maluchom. Wspólna lektura oraz oglądanie pięknych ilustracji zaspokoją ciekawość dziecka, a rodzicom pozwolą uniknąć skrępowania, gdy córka czy synek zaskoczą ich kolejnym pytaniem.

Najciekawsze książki dla dzieci - O maluchu w brzuchu czyli skąd się biorą dzieciNajciekawsze książki dla dzieci - O maluchu w brzuchu czyli skąd się biorą dzieciNajciekawsze książki dla dzieci - O maluchu w brzuchu czyli skąd się biorą dzieciNajciekawsze książki dla dzieci - O maluchu w brzuchu czyli skąd się biorą dzieci

Autor: Marta Maruszczak
Ilustrator: Monika Filipina
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Format: 20 x 25 cm
Liczba stron: 40
Wiek: 3-6 lat

Porównanie cen tutaj.

Uratuj ziemię!

Patrick George, autor światowego bestsellera „Uratuj mnie!” („Animal Rescue”) swoją nową książkę poświęca ekologii. Transparentne przekładki, dzięki którym mali czytelnicy „ratują Ziemię”, przez zabawę uświadamiają dzieciom (już nawet trzylatkom!), że mogą mieć realny wpływ na otaczający świat, że robiąc codziennie zaledwie kilka prostych rzeczy, można zadbać o szczęśliwą przyszłość planety, która jest naszym domem.

Segreguj śmieci, gaś zbędne światło, baw się na dworze, jedz więcej warzyw i mniej mniej mięsa, pomagaj pszczołom, wybieraj rower zamiast samochodu, podaruj przedmiotom drugie życie… Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić!

Ta książka to znakomity punkt wyjścia do rozmów z najmłodszymi o ekologii i zdrowym stylu życia. Działa na wyobraźnię!

Autor i ilustrator: Patrick George
Wydawnictwo Bajka
Format: 20 x 21 cm
Liczba stron: 30 + 11 przekładek
Wiek: 3+

Porównanie cen tutaj.

Sklep z babciami

Ostatnie wakacje dzieciństwa (bo czwarta klasa to prawie tak, jakby się już było dorosłym: nowe przedmioty, nauczyciele, obowiązki…) w przypadku Wojtka to całkowita porażka. Zapracowani rodzice nie zaplanowali wakacji poza miastem, w mieście nudy, kurz i upał. Wojtek przypadkowo trafia do sklepiku prowadzonego przez trzy starsze panie i… od tej pory jego życie nabiera barw. Tego lata Wojtek przekona się, że grunt, to dobra paczka… niekoniecznie rówieśników.

Ilustracje Macieja Szymanowicza to prawdziwe majstersztyki. Są tak piękne, że Matka z miłą chęcią powiesiłaby je sobie, w dużym formacie, na ścianie. Serio. Z resztą sami zobaczcie.

Najciekawsze książki dla dzieci - Sklep z babciamiNajciekawsze książki dla dzieci - Sklep z babciami Najciekawsze książki dla dzieci - Sklep z babciami

Autor: Dominika Gałka
Ilustrator: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo Literatura
Format: 22,5 x 29 cm
Liczba stron: 56
Wiek: 6+

Porównanie cen tutaj.

Mój las

„Mój las” to niezwykle poetycka, pełna niedopowiedzeń i metafor, historia opowiedziana w dużej mierze za pomocą delikatnych, nieco nostalgicznych ilustracji.

Oto historia małej dziewczynki, która ma dwa domy. Po rozstaniu rodziców jest na nich tak zła, że postanawia zostać Żołnierzem i uciec w głąb lasu, który jest pomiędzy jej dwoma domami. Tam wyobraża sobie inny, wymarzony świat i ucieka od tego, który wywrócił się do góry nogami. Jako zły na wszystkich Żołnierz chce pokazać, że jest najsilniejsza, najszybsza, najmądrzejsza …silniejsza niż emocje, które przytłaczają ją po separacji rodziców. Las to terytorium, na którym króluje jej prawo i nastroje. Tam spotyka Króliczka, Kota, zakochanego Jelenia, Niedźwiedzicę, Książkę i innych, dzięki którym odkrywa miłość i przyjaźń, moc wzajemnej pomocy i dzielenia się. Stopniowo uczy się opłakiwać miłość, która kiedyś zjednoczyła jej rodziców. W końcu rozumie, że to nie jej wina, że dorośli nadal kochają swoje maleństwa, cokolwiek się stanie. Mélanie Rutten w delikatny i emocjonalny sposób pokazuje różne fazy akceptacji przez dzieci rozwodu rodziców, sprzeczne emocje, niepokoje i sekrety. „Mój las” to magiczna, uspokajająca książka jak jasne światełko w ciemnym lesie.

Najciekawsze książki dla dzieci - Mój lasNajciekawsze książki dla dzieci - Mój lasNajciekawsze książki dla dzieci - Mój lasNajciekawsze książki dla dzieci - Mój lasNajciekawsze książki dla dzieci - Mój las

Autor: Melanie Rutten
Wydawnictwo Wytwórnia
Liczba stron: 56
Wiek: 5+

Porównanie cen tutaj.

Rekiny – najlepsi myśliwi w przyrodzie

Nie od dziś wiadomo, że dzieciaki kochają komiksy. A ta książka to wyjątkowe połączenie komiksu z książką popularno – naukową czyli NAUKOMIKS.
„Rekiny” jest po brzegi wypełniona oszałamiającymi ilustracjami i masą faktów, o tych fascynujących stworzeniach. To książka, która zabierze Was do fascynującego podmorskiego świata.

Najciekawsze książki dla dzieci - Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzieNajciekawsze książki dla dzieci - Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzieNajciekawsze książki dla dzieci - Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzieNajciekawsze książki dla dzieci - Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzieNajciekawsze książki dla dzieci - Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie

Autor: Joe Flood
Tłumacz: Monika Gajdzińska
Ilustrator: Joe Flood
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Format: 16 x 23 cm
Liczba stron: 128
Wiek: 6-14 lat (choć piękne ilustracje mogą przypaść do gustu już młodszym czytelnikom)

Porównanie cen tutaj.

Jak to działa? Budowle

Nikola Kucharska to jedna z naszych najukochańszych polskich ilustratorek (znacie Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”? Jeśli nie, to koniecznie poznajcie, to jedna z najpiękniejszych książek jakie ostatnimi czasy przewinęły się przez nasze ręce. Książka tak piękna i tak ciekawa, że Miętus trzymał ją przez długi czas noc w noc pod poduszką!). No więc Nikola Kucharska zilustrowała kolejną książkę, która sprawia, że Matce opada szczęka do samej podłogi.

Książka okraszona jest masą ciekawostek i informacji podanych w lekkiej, nieco humorystycznej formie.  Idealna do studiowania w długie, ciemne, jesienne wieczory.

Najciekawsze książki dla dzieci - Jak to działa? BudowleNajciekawsze książki dla dzieci - Jak to działa? BudowleNajciekawsze książki dla dzieci - Jak to działa? BudowleNajciekawsze książki dla dzieci - Jak to działa? Budowle

Autor: Nikola Kucharska, Joanna Kończak, Katarzyna Piętka
Ilustrator: Nikola Kucharska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Format: 24 x 32 cm
Liczba stron: 32
Wiek: 6-12 lat

Porównanie cen tutaj.

Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury

Nowa wielkoformatowa książka autora „Rzeki czasu”: efektownie narysowany edukacyjny album o najważniejszych rzekach świata.

Nil i Amazonka.
Ganges i Jangcy.
Dunaj i Missisipi.
I wiele, wiele więcej…

Wyrusz w rejs po 36 słynnych rzekach z 6 kontynentów. Poznaj miejsca, przez które płyną, oraz zdarzenia i postacie, które zapisały się w ich historii. Zobacz żyjące nad nimi zwierzęta i rośliny. Wsłuchaj się w związane z rzekami legendy i mity. Oglądaj pełne szczegółów ilustracje, czytaj zwięzłe, pełne informacji opisy. Daj się ponieść nurtowi opowieści o wodach, wokół których toczy się życie naszej planety.

Najciekawsze książki dla dzieci - Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kulturyNajciekawsze książki dla dzieci - Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kulturyNajciekawsze książki dla dzieci - Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kulturyNajciekawsze książki dla dzieci - Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury

Autor: Peter Goes
Ilustrator: Peter Goes
Wydawnictwo Dwie Siostry
Format: 27 x 37 cm
Liczba stron: 76
Wiek:7+

Porównanie cen tutaj.

Zły dotyk. NIE!

Ta książka trafiła tu nie ze względu na ciekawą historię czy piękne ilustracje. To po prostu bardzo ważna książka, której należy się odrębny wpis. Książka, której w moim odczuciu, nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Uświadamia dziecku, czym jest molestowanie seksualne, w prosty, praktyczny sposób mówi, co zrobić, gdy ktoś przekracza granicę. Pięć komiksowych historii pokazuje pięć różnych sytuacji zagrożenia, z jakimi dziecko może się zetknąć. Po każdej z nich autorzy umieścili instrukcję, jak się zachować. Uciekać, wołać o pomoc, porozmawiać z rodzicami lub innym dorosłym, któremu się ufa…

Na końcu książki dziecko znajdzie niezbędne numery telefonów, pod które może zadzwonić, by uzyskać pomoc. Ten komiks ośmieli dzieci do wyrażania sprzeciwu, gdy zachowanie dorosłego budzi lęk, zakłopotanie, zawstydzenie. Uczy zdrowej ostrożności, zaznaczając równocześnie, że zdecydowana większość dorosłych to dobrzy ludzie.

Najciekawsze książki dla dzieci - Zły dotyk. Nie!Najciekawsze książki dla dzieci - Zły dotyk. Nie!Najciekawsze książki dla dzieci - Zły dotyk. Nie!Najciekawsze książki dla dzieci - Zły dotyk. Nie!

Autor: Delphine Sauliere, Gwénaëlle Boulet
Ilustrator: Marie Spenale
Wydawnictwo Muchomor
Format: 16 x 20 cm
Liczba stron: 40

Porównanie cen tutaj.

* * *

Kochani, to pierwszy taki nasz wpis zbierający nowości – najciekawsze książki dla dzieci. Dajcie znać, jeśli Waszym zdaniem pominęłam jakąś książkową perełkę. Obiecuję to nadrobić!

Co sądzicie o takiej formule postów? Czy przydają się Wam takie książkowe zestawienia?

Wszystkie zdjęcia książek oraz część opisów pochodzą od Wydawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *