Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw i Szczyrbskie Jezioro

Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw i Szczyrbskie Jezioro

Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl– Mamooooo, już nie mogę, nie mam sił, nóżki mnie bolą. Weź mnie na ręce. Nie mam siiiiłyyyyy. Jestem malutki, weź mnie na rączki, plosę – płacze mały człowiek i kładzie się w akcie rozpaczy na środku szlaku.

Jakieś 2 minuty później, na szycie:

– Mamo, popatrz, jestem kangurem. Zobacz jak skaczę!

Tak, mój znajomy, który twierdzi, że dzieci mają inne mięśnie do chodzenia i inne do skakania, oraz inny żołądek do jedzenia obiadu a inny do słodyczy, najwyraźniej ma rację!

Tatry Słowackie z dzieckiem:
POPRADZKI STAW/ Popradské Pleso

Cóż, prawda jest taka, że Tedi do Popradzkiego Stawu nie doszedł sam. I choć droga jest asfaltowa i bez problemu przejedzie nią wózek, to czasami bywa pod górkę – zbyt „pod górkę” jak dla naszego 2-latka (4-letni Miętus jednak z łatwością dał radę) i miejscami Tata musiał dźwigać go na plecach.
Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl
Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.plTatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl

Ale ładna to droga a jeszcze piękniejsze jej zwieńczenie – Popradzkie Pleso, słowacki odpowiednik naszego Morskiego Oka. Gładka toń a dookoła piękne, surowe wysokie góry. Nawet schronisko jest, a w nim dobra kawa, zimne piwo i całkiem niezłe zupy.

I te widoki!
Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl

Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl

Choć, hmmm, nie do końca wiadomo na co patrzeć – na te góry i jezioro, czy też na małego człeka, który właśnie przeszedł metamorfozę i w kangura nam się zmienił. Bo wiedzcie, że Słowacy poszli po rozum do głowy. I postanowili sobie, że ich kraj, jak Skandynawia, będzie przyjazny dzieciom. W związku z tym we wszystkich najbardziej popularnych turystycznie miejscach znajdziecie jakieś atrakcje dla małych ludzi.
Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl
Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.pl Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw cudowneipozyteczne.plWrócić na dół można tą samą drogą. Jeśli się ma wózek. Bo jeśli nie, to zdecydowanie tego nie róbcie!

Tatry Słowackie z dzieckiem:
SZCZYRBSKIE JEZIORO/ Štrbské Pleso

Obok schroniska na górze odchodzi w bok czerwony szlak. Kamienista, ale bardzo łatwa i niezwykle urokliwa droga (z jednej strony wysokie Tatry, z drugiej – panorama na prawie całą Słowację 😊 ) zaprowadzi Was po godzinnym spacerku nad Szczyrbskie Jezioro.

Tam też jest pięknie. I znów knajpka nad wodą, góralska muzyka, dobre jedzenie.
Tatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie jezioro cudowneipozyteczne.pl

Tatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.plInformacje praktyczne: Droga samochodem z Bukowiny do „miejscowości” a w zasadzie do parkingu Popradzki Staw zajmuje koło godziny, z Zakopca pewnie troszkę dłużej. Parking jest dobrze oznakowany, ale kosztuje majątek (8 Euro poza sezonem).

My jednak gorąco namawiamy na to by obejrzeć oba jeziora. W tym celu warto pojechać szosą kawałeczek dalej, do miejscowości Szczyrbskie Pleso. Tam zaparkować i wsiąść w kolejkę, która co godzinę odjeżdża w kierunku Tatrzańskiej Łomnicy. Bilet kosztuje 1 Euro, jedzie się jedną stację (i znów te widoki!) czyli jakieś 5-7 minut i wysiada się w Popradzkie Pleso, skąd wiedzie szlak nad staw.
Tatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.pl Tatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.pl

A stamtąd czerwonym szlakiem tup tup schodzi się bezpośrednie do Popradzkiego Jeziora, stąd zaś do Waszego samochodu będziecie mieli jakieś 10 minut spacerkiem.
Tatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.plTatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.plTatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.pl

Tatry Słowackie z dzieckiem: Szczyrbskie Jezioro cudowneipozyteczne.pl

„Popradzki Staw i Szczyrbskie Jezioro” to kolejna część naszego mini-przewodnika Tatry Słowackie z dzieckiem.
Część pierwszą znajdziecie tu – Najpiękniejsze trasy widokowe z małym dzieckiem

A jeśli szukacie pomysłów na wycieczki z dzieckiem bliżej Zakopanego, lub zastanawiacie się gdzie dobrze zjeść w Zakopanem i nie zwariować gdy mały człowiek dostanie głupawki w knajpie to koniecznie zajrzyjcie tu:

Tatry z dzieckiem: Jednodniowe wycieczki po najpiękniejszych polskich dolinach

Tatry z dzieckiem – gdzie zjeść w Zakopanem

Tatry z dzieckiem – gdzie zjeść w Zakopanem: legendarne miejsca, które warto odwiedzić

5 thoughts on “Tatry Słowackie z dzieckiem: Popradzki Staw i Szczyrbskie Jezioro

  1. Piękne zdjęcia! Fantastycznie miejsca odwiedziliście, można się zachwycić. Podziwiam za odwagę, mnie zawsze jej brakuje, kiedy przychodzi mi do głowy jakiś daleki wyjazd z córką.

    W przyszłe wakacje będzie miała trzy lata z hakiem, więc tłumaczeń już nie będzie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *